T.C.Emirler Köyü

Ulukışla Niğde

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Av Yaban

e-Posta Yazdır
( 69 - user rating )
Makale İçeriği
Av Yaban
Keklik Avı
Tavşan Avı
Yaban Domuzu Avı
Su Kuşları Avı
Tüm Sayfalar

EMİRLER KÖYÜ'NDE BILDIRCIN AVI

Köyde bıldırcın avı, genellikle biçilmiş ekin tarlaları veya nadasa bırakılmış bozalarda yapılır.Eskiden ekinler orakla biçildiğinden firezler(Anız) oldukça küt kalır ve böylece bıldırcın avı hayal olurdu. Ancak mekanik tarıma 90'ların 2.yarısında geçilmesiyle birlikte biçerdöverlerin neredeyse 30 cm'ye yakın firez bırakması kuşların barınması ve beslenmesini,eskiye nazaran biraz daha olumlu yönde etkilese de yöremizdeki bıldırcın populasyonu Çukurova ve Ereğli ovaları kadar yoğun değildir.


 Bıldıcın avı 2 şekilde yapılır.

Biçerdöver önünde

Avcılar, biçerdöverin randevusunu takip ederler. Hangi bölgede hasat yapılıyorsa oraya giderler ve makinanın önünden kalkan bıldırcınları avlarlar. Sürek avı ile

Sürek avında 2 veya daha fazla avcı ağır adımlarla av sahasını bir baştan bir başa gezerek av yaparlar

Emirler Köyü avcıları bıldırcın avında 8-9-10-11 numara saçma kullanır.

Bazı avcıların,hasat edilmemiş nohut tarlalarında bıldırcın avı yapmaya çalışması çiftçileri hayli sinirlendirir...


{next}{/next}EMİRLER KÖYÜ'NDE KEKLİK AVI

Köyümüz sınırları içinde 3 çeşit keklik bulunur. Ur keklik, kınalı keklik ve çil kekliktir. Ötüşü ve fiziki yapısı ile türkülere de konu olan keklik, kınalı kekliktir. Ur keklik 1800 m rakımdan daha yukarılarda yaşar oldukça hızlı ve uzağa uçar. En büyük keklik türü olmakla beraber 3-4 kg gelebilir. Çil Keklik bahçelik, bağlık ,bol otlu ve çalılık yerlerde yaşar, kınalı keklikten biraz daha küçüktür . Kınalı kekliğe göre daha kısa mesafeli ve düz uçar.


 Kekliğin uçması için Keklik parladı , konması için Keklik kendini attı, Kekliğin yürümesi için de keklik kayıyor , keklik kaydı, keklik kayarak uzaklaştı gibi deyimler kullanılır. Keklik yavrularının gövdelerinin her iki yanında bulunan desenlerinin (alalarının) tamamlanmasına "keklik alayı düzmüş" deyimi kullanılır.
Köyde erkek kekliklere "Kazak" denir.Ur ve çil keklikavları sürekli yasaktır. Köyümüzde Kınalı Keklik (Ala Keklik) avı ,sürek avı şeklinde yapılır.Avcılar belli aralıklarla dizilirler. Güvenlik ve av randımanı açısından engebeli arazide, en yukarıdaki avcı en aşağıdaki avcıdan 80-100 metre ileride olmak kaydıyla eğik çubuk şeklinde 4-5 kişi ile yapılırsa iyi sonuç alınır.Kınalı keklik genellikle sızaklar, taşlık,meşelik ,çalılık ,kayalık , kumlu bölgelerde olur. Keklik avı, zevkli olduğu kadar oldukça çetin bir avdır. Keklik avı yapacak avcı ,her şeyden önce arazide saatlerce yürümeyi göz önüne almalıdır. Aniden havalanan kekliğin kanat sesleri ve artan nabız atışı avcıyı adeta kendinden geçirir. Av sonunda yorgunluk , ayaklar ve dizlerin sızısının üzerine boş bir çanta , ağrı ve üzüntüyü artırır. Keklik vurulduktan hemen sonra bağırsakları ve taşlığı çıkarılmalıdır. Aksi takdirde kokar ve etin lezzetinin kaçmasına hatta ağırlaşmasına sebep olur. Keklik avında, tüfek- fişek kalitesi ve av bölgesine göre 6-10 numara saçma kullanılır.

Keklik avı 2 şekilde yapılır.
Öneze avı

Avcılar, sızaklara öneze yaparlar su içmeye gelen keklik avlanır.
Bu av türü etik değildir. Makbul görmez ve acemilerin işidir...
Sürek avı ile

Sürek avında 2 veya daha fazla avcı ağır adımlarla av sahasını bir baştan bir başa gezerek av yaparlar

EMİRLER KÖYÜNDE YAPILAN KEKLİK YEMEKLERİ

Çiğ Köfte (Şepe)
Pirinçli Çorbası
Tereyağında Kızartması
Fasulyeli Yemeği
Nohutlu Yemeği
Pilavı


EMİRLER KÖYÜ'NDE TAVŞAN AVI

Köyümüzde tavşan avı, sürek avı, öneze avı,kopay ile tavşan avı, hay avı olarak 4 şekilde yapılır. Köyümüzdeki tavşanlar mevsime ve yaşadığı bölgeye göre genellikle kızıla çalan ,gri renklidir ve yaklaşık 2-5 kg arasında ağırlıkları değişir.Kır tavşanları orman tavşanlarına göre biraz daha büyüktür. Tüfek- fişek kalitesi ve av bölgesine göre 4-8 numara saçma ile avı yapılır.
SÜREK AVI:Güvenlik ve uyum açısından 4-5 kişi ile yapılırsa iyi netice alınır. Avcılar 15-20 m aralıklarla dizilirler ve ağır hareketlerle çalı , ağaç, kaya veya köklerinin bulunduğu yerleri taşlayarak tavşanı kaçırmaya çalışırlar. Tavşan vurulamaz ve kar da yoksa ikinci kez aynı tavşanı kaçırmak hayli zordur. Tavşan, genellikle 3-4 sıçramayla kendisini gizleyebilecek yerlere yatar dolayısıyla avcı çok pratik olmalıdır..Hareketli tavşanın kulaklarına nişan alınırsa vurma şansı daha yüksektir.


 ÖNEZE AVI: Akşam ezanı ile karanlığın kavuşmaya başladığı veya sabah ezanı ile gün ışımaya başladığı zaman aralıklarında yapılır. Avcı tavşanın yolaklarına (Sürekli gelip geçtiği yer) kendisini kamufle ederek oturur ve tavşanı beklemeye başlar.
Tecrübe, sabır ve sessizlik gerektirir.

KOPAYLA TAVŞAN AVI:Köyümüzde yeni yeni başlanan bir av türüdür. Toprağın ıslak veya hafif nemli olması köpeğin koku almasını kolaylaştırır ve daha iyi sonuç alınır.


HAY AVI: Bu av şeklinde avcı ve haycı bulunur. Avcı, ormanın tavşanın geçebileceği çıkışına oturur daha sonra haycılar ,ormanın diğer tarafından bağırarak değişik sesler çıkararak tavşanı yatağından kaçırarak avcının önünden geçirmeye çalışır.
Bu tür av son derece tecrübe gerektirir ve köyümüzde en sık yapılan av türüdür. Tavşanı vurduktan hemen sonra,derisi soyularak veya soyulmadan iç organları çıkarılmalıdır.

Etik açıdan yatağında uyuyan yada uyuyormuş gibi yapan tavşana ateş etmek doğru değildir. Ava kaçma fırsatı verilmesi uygun olur

. KÖYÜMÜZDE YAPILAN TAVŞAN YEMEKLERİ:

Çiğ köfte (Şepe)

Yahni
Sulu köfte

 


EMİRLER KÖYÜ'NDE YABAN DOMUZU AVI


1970 li yıllara kadar köyümüzde pek rastlanılmayan yaban domuzunun günümüzdeki sayıları, çiftçileri bezdirecek seviyelere ulaşmıştır. Köyümüzde yaban domuzu yavrularına "çoşka" denir. Özellikle kiraz bahçelerine , mısır,nohut tarlalarına belirgin şekilde zarar veren yaban domuzlarının avı öneze avı ve hay avı olarak iki şekilde yapılır. Yaban Domuzu avında Dokuzlu veya Tek kurşun kullanılır.
 

HAY AVI: Tavşan için yapılan hay avına benzer, ağaç,kaya vb yüksek bir yerde beklenmesi güvenlik ve isabetli bir atış için iyi olur.

ÖNEZE AVI:Avcı, domuzun sürekli dadandığı bahçe veya tarlalarda akşam vaktinde kendini kamufle ederek avını bekler.Ay ışığı varsa gece 01:00 e kadar beklendiği olur. Sabır,sessizlik ve cesaret gerektirir.Rasgele

 


EMİRLER KÖYÜ'NDE SU KUŞLARI AVI

Emirler Köyü'nde eskiden beri ördek, yelfe(Çulluk) ve kaz avları yapılır.Özellikle kış aylarında Klanboğazı mevkiindeki dere içlerinde az da olsa avcıları oyalayacak kadar göçmen kuş gelir. Göletimizin yapılması ile birlikte; önümüzdeki yıllarda ördek,kaz vb gibi kuşların yöremizde bolca yer alması olasıdır.

Avcılar ördek ve kazı dere içlerinden ilerleyerek söğüt ve sazlıkların içinden uçurarak avlamaya çalışırlar. Dere içleri öneze avı için uygun değildir.Emirler Göleti civarı öneze için uygun olabilir,ancak suya düşen avları getirebilecek donanıma sahip av köpeklerine ihtiyaç vardır. Köpekle avlanmaya köyümüzde yeni yeni başlandığından avcılarımızın gerekli alt yapıya sahip olmaları biraz zaman alacaktır.


 Yıllardır MAK(Merkez Av Komisyonunun) aldığı kararlara bakıldığında bazı kaz ve ördek türlerinin günlük avlanma limiti keklik ve tavşana göre biraz daha fazla olduğu görülüyor. Önümüzdeki yıllarda kaz ve ördek populasyonunun artmasıyla köy halkının yemek kültürüde buna bağlı olarak değişecektir.

COPYRIGHT www.emirler.net

Yorumlar
Ara
Sadece kayýtlý kullanýcýlar yorum yazabilir!
Son Güncelleme: Pazartesi, 11 Ocak 2010 07:06  

Arama


KARACOĞLAN DER Kİ;

Reklam
Çıktım yücesine seyreyledim; Emirler'den bir kız indi pınara...

CB Login

CB Online

None


Niğde Ulukışla Emirler Köyü